Jauno vides reportieru (JVR) programmas un konkursa rezultāti

KRUPIS UN PAVASARA SĀPE

 

NOSKAIDROTI JAUNIE VIDES REPORTIERI, KAS PĀRSTĀVĒS LATVIJU STARPTAUTISKAJĀ KONKURSĀ

 

Šajā mācību gadā jaunieši vecumā no 11-25 gadiem tika aicināti piedalīties Jauno vides reportieru (JVR) programmā un konkursā. Konkursam varēja pieteikt darbus trīs kategorijās: video, raksts un/vai foto. Jaunieši fotografēja, rakstīja un veidoja video kampaņas, aktualizējot ar vides aizsardzību saistītus jautājumus, kā arī apmeklēja Vides izglītības fonda rīkotos apmācību vebinārus. 

 

Kopumā nacionālajam konkursam pieteiktajiem darbiem  4 ieguva pirmo vietu un iespēju pārstāvēt Latviju starptautiskā konkursā. Jauno vides reportieru programmas koordinators Latvijā Daniels Trukšans par konkursu stāsta: “Prieks, ka šogad starptautiskajam konkursam mēs varam izvirzīt ļoti pārdomātus un kvalitatīvi izstrādātus darbus.  Nacionālā žūrija augsti novērtēja un izcēla JVR programmas dalībnieku centību, iedziļināšanos pētāmajā jautājumā. Jaunieši spēja ļoti veiksmīgi izvēlēties un pastāstīt par aktuālām vides tēmām, saistītām problēmām un risinājumiem.  Nav šaubu, ka izvirzītie darbi godam pārstāvēs Latviju starptautiskā līmenī.”

 

Katru gadu pēc nacionālās žūrijas vērtējuma labāko darbu autori tiek izvirzīti starptautiskajam konkursam, kura darbus vērtē eksperti no starptautiskā Vides izglītības fonda (Foundation for Environmental education) valdes, ANO Vides programmas (UNEP), Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) un Eiropas Vides aģentūras (EVA), kā arī plašsaziņas līdzekļiem. Labāko darbu autoriem ir iespēja gūt starptautisku atzinību, sertifikātu un publicitāti.

 

Par šī gada uzvarētājiem kļuvuši un uz starptautisko konkursu virzīti:

 

Sigija Kalniņa, Emīlija Estere Pole, Alise Rutka, Līga Uzuliņa un Dāvids Šaršūns (11 – 14 gadi) no Ogresgala pamatskolas 5. klases ar rakstu “Sargāsim sevi, saudzēsim zemi!”.

Roze Aleksa Bogdane (16 gadi) no Tālmācības vidusskolas “Rīgas komercskola”  ar rakstu “Nav dūmu bez uguns – elektroniskās cigaretes ietekmē vidi un veselību”, kurā apskata elektronisko cigarešu ietekmi uz vidi, regulējumus un ierobežojumus attiecībā uz to izplatību un iegādi, un to, vai elektroniskās cigaretes un to popularitāte jauniešu vidū ir tikai nevainīga izklaide.

Enija Gleizdāne, (15 gadi) un Antra Teirumnieka (15 gadi) no Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas  ar komiksu “Krupju domino efekts”. Komiksā skolnieces stāsta par krupjiem un to nozīmību ekosistēmā. Pavasarī gan krupju piedzīvojumi ne vienmēr ir patīkami, jo, šķērsojot ceļus un cenšoties nokļūt savā ūdens tilpnē, tie mēdz iet bojā. Skolnieces ar ilustrāciju un vienkārši ievērojamiem ieteikumiem šo problēmu aicina risināt.

Estere Felicita Žukovska (13 gadi) no Slokas pamatskolas ar vides kampaņas video “Piembremzē! Nepārsniedz modes ātrumu”, kurā apskata ātrās modes ietekmi uz vidi

 

Nacionāla mēroga atzinību guva arī divi darbi rakstu kategorijā:

 

Monta Heidemane (15 gadi) no 1. Rīgas Tālmācības vidusskolas ieguva 2. vietu ar rakstu “Sarūkošā dzīvība zem mūsu kājām”, kurā aplūkoja dzīvības daudzveidības pazemē straujo  samazināšanos,  savukārt 3. vietu ieguva Līva Irkle (14 gadi) no Rīgas Imantas vidusskolas ar rakstu “9,4% no visas okeānu plastmasas…”, kurā stāstīja par plastmasas līdzņemamo trauku ietekmi uz vidi.

 

Jāmin, ka visi iesūtīto darbu autori iegūst pateicību par piedalīšanos Jauno vides reportieru programmas nacionālā mēroga konkursā. Šogad nacionālās žūrijas sastāvā darbus vērtēja:

Anitra Tooma – žurnāliste,  “Rīgas dārzi un parki” komunikācijas daļas vadītāja

Ilze More – biedrības “Radi vidi pats” pārstāve

Kitija Balcare –  vides un dabas tematikas autore Delfi.lv; vides komunikācijas speciāliste;

Sandra Kropa – radio un TV žurnāliste

Ieva Upīte – VARAM sabiedrisko attiecību speciāliste

Linda Rozenbaha –  žurnāliste Delfi.lv, Calis.lv redaktore

Daniels Trukšāns – Jauno vides reportieru programmas vadītājs Latvijā.

 

Kopumā šogad Jauno vides reportieru programmā piedalījās un praktiskas iemaņas apguva 61 jaunietis  no dažādiem novadiem un  izglītības iestādēm.

 

Vairāk informācijas par starptautisko konkursu un programmu “Jaunie vides reportieri” var atrast: www.yre.global

 

Ar visiem šī gada konkursa pieteikumiem var iepazīties:

Raksti – Jaunie vides reportieri (wordpress.com)

 

Vides izglītības fonds (VIF) ir pasaules vadošās vides izglītības un neatkarīgās tūrisma ekosertifikācijas organizācijas Foundation for Environmental Education (FEE International) pārstāvis. Latvijā VIF nodrošina visu starptautisko FEE programmu – Zilais karogs, Zaļā atslēga, Ekoskolas, Jaunie vides reportieri – īstenošanu vai pārraudzību.

 

Vides izglītības fonds

www.videsfonds.lv

https://www.facebook.com/videsfonds/

https://www.instagram.com/fee_latvia/

 

Jauno Vides reportieru un Vides izglītības fonda darbību Latvijā atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.

 

You may also like...