Ziemassvētki bluķi vilka

Bluķa māte bluķi vilka

Pašā bluķa vakarā.

Ja vilks bluķi trīs reizītes,

Nenāks mošķi šai sētā. (Latv.t.dz.)

 

Latviešu tautas tradīcijās Ziemas saulgrieži ir svētki, lai daudzinātu pagājušā gada pūliņus un grūtumus, lai slavētu auglību un ražu un lai sveiktu saules gaismas un siltuma atgriešanos dabā. Ziemas saulgriežu populārākā tradīcija ir bluķa vilkšana. Tā simbolizē sevis stiprināšanu, attīrot sētu, māju, pilsētu, valsti, zemi no vecā, savu laiku nokalpojušā un sliktām domām.

Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas folkloras kopas “Sienāži” dalībnieki (vad.A.Klovāne) 21.decembrī bluķa vilkšanas tradīciju maskotā gājienā īstenoja skolā. No klases uz klasi velkot bluķi, tika savākts viss sliktais, no kā skolēni vēlējās atbrīvoties: slinkums, nerātnības, blēņas, palaidnības. Ķekatnieku apdziedāšanas dziesmu un jautru izdarību norisēs tika izpērti lielākie blēņdari, izslaucītas nelaimes, likstas, problēmas un nesta svētība nākamajam gadam.

Skolas pagalmā sadega Ziemassvētku bluķis. Uguns rituālā piedalīties aicināja skolotāja Ingūna Zeiļa. Aktīvi iesaistījās skolas līdzpārvalde, pedagogi, skolēni. Uguns dziesmai skanot, skolas direktore Olga Burova simboliski ziedoja ugunij maizi, ūdeni, medu, lai izlūgtu Dieva svētību mums nākamajam gadam. Viss auglībai, gaismai, labklājībai!

Dedzi, dedzi, uguntiņa,

Sildi visu pasaulīt.

Lai sadeg nelaimīte

Kā uguņa dzirkstelīte. (Latv.t.dz.)

 

Anita Klovāne

You may also like...