RVPĢ skolēni noskatās multfilmu ,,Straume”

28.01.25.-31.01.25.

Režisora Ginta Zilbaloža filmu “Straume” mēs gaidījām jau kādu laiku. Filmas slavinošās recenzijas, stāvovācijas Kannu kinofestivālā, balva par labāko skaņu, un galu galā kā nacionālās kandidātes izvirzīšana “Oskara” balvai kategorijā “Labākā starptautiskā spēlfilma” – tas viss rosināja skolēnu interesi par šo mākslas darbu.

Pateicoties programmai Latvijas Skolas soma, 2025.gada pēdējā janvāra nedēļā RVPĢ skolēni noskatījās šo neparasto multfilmu.

Skolēnu domas:

Māliņš Toms:

Filmā nav vārdu, neviens nerunā. Skatītāju ietekmē izmantojot skaņu, tas nozīmē, ka autori lieto dažāda veida mūziku un skaņas efektus, lai parādīt kāda ir situācija un kā jūtas dzīvnieki.

Galvenā tēla individualitāte izpaužas tā vienkāršībā, tēls ir vienkāršs kaķis ar kaķiem piemītošām īpašībām, kurš ir ticis nelaimē un viņa ikdiena ir stipri mainījusies. Tēls baidās no ūdens, spēlējas ar citu dzīvnieku astēm u.t.t.

Piedzīvojumu un fantāzijas žanri ispaužas dzīvniekiem pārdzīvojot un pārvarot dažādus šķēršļus un grūtības strauji applūdušā pasaulē.

Filmas sižets seko kaķim, kurš pēc plūdiem nonāk uz laivas un ir spiests sadarboties ar citiem dzīvniekiem, lai izdzīvotu jaunajos apstākļos. Šī ideja atspoguļo gan fizisku izdzīvošanu dabā, gan emocionālu pielāgošanos jaunai realitātei.

Manuprāt, filmas adresāti ir visa vecuma cilvēki, gan jaunāki, gan arī vecāka gadu gājuma cilvēki. Jaunākiem cilvēkiem filma var kalpot, kā vienkāršs, bet vienlaikus visai neparasts izklaides līdzeklis bez dziļākas domas, taču pieaugušāki cilvēki varētu saskatīt autoru ietverto domu, kas uzreiz padara filmu interesantāku. Filmā nav vārdu, tāpēc ir iespēja notikumus interpretēt individuāli katram skatītājam.

Juškeviča Baiba :

Es sapratu,ka filmas tēma ir par draudzību un tās nozīmi. Galvenā domā, manuprāt, ir par to, ka grūtās situācijās nav jāizvairās no citiem, bet ir jāsadarbojas un jāpalīdz viens otram, jo kopā ar kādu ir vieglāk sasniegt mērķi! Kaķis, kurš sākumā izvēlās būt viens, beigās sadarbojas ar citiem dzīvniekiem.

Filmā ietvertā problēma ir vientulība, jo kaķis iepriekš bija viens un , kad viņam piedāvāja palīdzību, viņam nācās pārvarēt savu neuzticību un bailes.

Filmas nolūks,man šķiet, ir parādīt, cik svarīga ir sadarbība, uzticēšanās un draudzība grūtos brīžos.Filma māca, ka varbūt sākumā ir vieglāk darīt visu vienam, īstās grūtībās kopā ar citiem ir vieglāk izdzīvot.

Filma “Straume” domāta plašai auditorijai – gan bērniem, gan pieaugušajiem. Bērni var mācīties par draudzību un sadarbību, savukārt pieaugušajiem tā liek aizdomāties par attiecībām un uzticēšanos.

Filma vēsta, ka, sadarbojoties un uzticoties citiem, var pārvarēt pat lielākās grūtības. Tā aicina būt atvērtiem un nebaidīties no palīdzības.

Pučeite Lauma:

Man ļoti patika animācijas filma “Straume”, jo tā bija vizuāli skaista, pat piemīlīga. Īpaši interesanti bija tas, ka tajā nebija neviena vārda – viss tika izteikts caur mūziku, emocijām un kustībām, kas padarīja stāstu vēl neparastāku. Iespējams, tās nolūks bija parādīt, ka sapratnei nav nepieciešami vārdi un ka emocijas un vizuālais stāstījums var būt vēl spēcīgāks saziņas veids.

Stepiņš Vincents:

Filmā “Straume” galvenā problēma ir izdzīvošana un sadarbība. Plūdu dēļ varoņi ir spiesti pielāgoties jaunajai realitātei un sadarboties, lai izdzīvotu. Tas parāda, cik svarīga ir uzticēšanās un spēja mainīties.

Filmas nolūks ir parādīt dabas spēku un kopības nozīmi. Stāsts atgādina, ka pārmaiņas ir neizbēgamas un ka tikai sadarbojoties var pārvarēt grūtības.

Filma izceļ autora un tēlu individualitāti caur kaķa raksturu. Viņš sāk kā vientuļnieks, bet stāsta gaitā mācās sadarboties ar citiem, kas atspoguļo rakstura izaugsmi un pārmaiņas.

Filma atbilst piedzīvojumu un animācijas žanra pazīmēm. Tajā ir spraigs sižets, vizuāli iespaidīga vide un emocijām bagāta varoņu attīstība, kas raksturīga šiem žanriem.

Visvairāk emocionāli uzrunāja varoņu draudzība un kopīgais ceļojums. Tas atgādina, ka pat svešinieki var kļūt par ģimeni, ja vien ir gatavi sadarboties un atbalstīt viens otru.

Lavrentjeva Endija :

Filmas “Straume” galvenais temats, manuprāt, ir dabas un cilvēku mijiedarbība, un kā autors uztver dabu. Tas varētu būt dokumentālais stāsts, kas izceļ dabas skaistumu un vides aizsardzības nozīmi. Man liekas, ka šis filmas temats ir aktuāls, jo tas veicina apziņu par dabas saglabāšanu.

Filma uzsver problēmas, kas saistītas ar Ģinta Zilbaložu izdzīvošanu, piemēram, vides piesārņojumu, klimata pārmaiņas vai dzīvotņu zudumu. Manuprāt, šādu problēmu izcelšana ir nepieciešama, lai mudinātu cilvēkus rīkoties.

Filmas mērķis ir izglītot un informēt skatītājus par sastopamajām problēmām, kā arī iedvesmot dabas aizsardzībai. Manuprāt, šāds mērķis ir svarīgs, jo tas palīdz veidot sabiedrības apziņu un mudina pieņemt atbildīgus lēmumus.

Filma, manuprāt, ir paredzēta visai sabiedrībai, īpaši tiem, kas interesējas par dabu, dzīvniekiem un vides aizsardzību, jo vides jautājumi ir universāli un svarīgi visiem.

Viena no filmā iespējami izteiktajām idejām varētu būt nepieciešamība aizsargāt dzīvas būtnes. Manuprāt, šī ideja ir būtiska, jo daudzas sugas ir apdraudētas, un to saglabāšana ir būtiska bioloģiskās daudzveidības uzturēšanai.

 

Informāciju apkopoja Silvija Volāne , 11.ab kl. audzinātāja

 

You may also like...