Vecmammu un vectēvu diena Polijā

Kurš mūs vienmēr pacienā ar saldumiem vai kaut ko patiesi gardu, ja ne vecmāmiņa. Kurš spēj izstāstīt amizantu notikumu iz dzīves vai uzmeistarot kādu spēļu ieroci no koka, ja ne vectētiņš. Šos cilvēkus mīlam un cienām, un cenšamies palīdzēt un iepriecināt. Polijā ir atsevišķas dienas, kad sveic vecvecākus. 21.janvāris ir veltīts vecmammu sumināšanai, bet 22.janvāris – vectēvu.
1964.gadā, pēc laikraksta „Kobieta i Życie” („Sieviete un dzīve”) iniciatīvas, aizsākta tradīcija atzīmēt vecmammu dienu. Vairāku gadu garumā šādu tradīciju sākuši piekopt visā valstī. Omītes šajās dienās saņem ziedus un dāvanas, un pats galvenais – bērnu veidotas kartītes.
Vecmāmiņa ir kā mūsdienu „institūcija”, bez kuras nevarētu funkcionēt neviena ģimene. Viņa sniedz lielu atbalstu mazbērnu audzināšanā, tādējādi atvieglojot vecākiem veikt darba un mājas pienākumus. Ir saprotoša un aizbildnieciska, kā arī lieliski gatavo un vienmēr spēj pabarot izsalkušos ģimenes locekļus. Diezgan bieži mazbērnus lutina ar pārmērīgām konfekšu devām. Spēj vienmēr rast gudru padomu un sniegt atbalstu, kad tas nepieciešams. Tādus nu ir, mūsu mīļās vecmāmiņas!
Savukārt vectēvu dienu Polijā sāka svinēt tikai 80. gadu beigās. Cilvēkiem likās, ka nav godīgi, ka svin tikai vecmāmiņu dienu, tādēļ tika izlemts, ka jāgodina abi vecvecāki. Nu bērniem vajadzēja veidot divas apsveikuma kartītes. Loti bieži skolās tiek organizēti pasākumi veltīti vecmammām un vectētiņiem. Gluži, kā arī mūsējā, Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijā.
Vectēvi arī aktīvi piedalās mazbērnu audzināšanā. Zina daudz interesantu stāstu ko pastāstīt, reālus vai izdomātus, tas nav svarīgi. Sirmās galvas liecina par ilgo mūžu un bagātīgo dzīves pieredzi. Brilles un avīze ir viņu neatņemamā ikdienas sastāvdaļa. Viņiem piemīt spējas pārsteigt bērnus ar laikapstākļu prognozēšanu un citām dabas novērošanas spējām.
Katrs mazbērns pa savam redz savus vecvecākus. Vieni kā varoņus, citi kā iespēju jauki pavadīt laiku laukos, vēl kāds kā savu noslēpumu turētājus. Bet pats galvenais, kā mums visiem vajadzētu uztvert vecvecākus – tie ir cilvēki, kuri mums sniedz mīlestību, siltumu un atbalstu.
Mīlēsim un rūpēsimies par saviem vecvecākiem!
Un neaizmirsīsim, ka ne vienmēr ir vajadzīgi svētki, lai iepriecinātu mīļos cilvēkus.

 

Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas skolēni aicina savas vecmāmiņas un vectētiņus uz vecvecāku balli, kura norisināsies 1. aprīlī plkst 16.30. Esat mīļi gaidīti!

You may also like...