Latvijas poļu skolu jaunieši izzina poļu atpēdas Rēzeknē

 

  1. oktobrī Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijā norisinājās projekta “Poļu atpēdas Rēzeknē” aktivitāte. Projekts finansēts no konkursa “Polonija un poļi ārzemēs 2023” līdzekļiem, kuru īsteno fonds “Brīvība un demokrātija” Polijā. Projekta aktivitāti organizēja RVPĢ skolēnu līdzpārvaldes jaunieši. Poļu atpēdas Rēzeknē atklāja Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolas, Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas un Daugavpils J.Pilsudska valsts poļu ģimnāzijas jaunieši.

Lai atklātu poļu atpēdas Rēzeknē, līdzpārvaldes jaunieši bija izveidojuši orientēšanās spēli, izmantojot aplikāciju Actionbound. Spēle bija veidota virtuālā orientēšanās programmā, kurā norādītas konkrētas vietas, kuras ir svarīgas poļu kultūras un  vēstures liecinieces Rēzeknē. Skolēni tika sadalīti komandās, un, izspēlējot  spēli, viņi uzzināja RVPĢ vēsturi, poļu kultūru, informāciju par Rēzeknes poļu biedrību, atklāja personības, kurām ir svarīga loma poļu ģimnāzijas dibināšanā un attīstībā. Rēzeknes valsts poļu ģimnāzija šogad svin 30 gadu jubileju, līdz ar to svarīgi aktualizēt ģimnāzijas lomu poļu kultūras, valodas, tradīciju un vēstures saglabāšanā Rēzeknē. Spēles laikā jaunieši ne tikai ieguva informāciju par poļu atpēdām Rēzeknē, bet arī filmēja apsveikumu video, veidoja radošas fotogrāfijas, apmeklēja skolas muzeju, sarunājās ar pedagogiem un ģimnāzijas darbiniekiem. Spēle notika divas stundas, un jaunieši atklāja, ka poļu kultūras, vēstures un tradīciju saglabāšanā Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijai ir ļoti svarīga loma.

Projekta aktivitātes otrajā daļā jaunieši grupās sprieda par dažādām tēmām ( poļu valoda, poļu kultūra, poļu tradīcijas, stereotipi par poļiem, frazeoloģismi par poļiem, kultūrvietas, kas saistās ar poļiem), kas saistās ar jauniešu identitātes veidošanos. Skolēni rakstīja uz lapām argumentus par konkrētu tēmu, un tad visa grupa devās ierakstīt podkastu. Raidierakstu vadīja Rolands un Renāte, savukārt citi jaunieši izteica savu viedokli, dziedāja dziesmas poļu valodā.

Aktivitātes laikā projekta dalībnieki skolā apmeklēja koncertu, kurā klausījās stāstu par Polijas vēsturi un patriotiskās dziesmas poļu valodā.

Projekta aktivitātes noslēgumā dalībnieki izvērtēja projekta norisi un lietderīgumu Google Drive anketā un diskutēja par projekta norisi, ilgtspēju, kā arī jauniešu turpmāko sadarbību, pievēršot uzmanību poļu tradīciju saglabāšanai.

 

Realizējot projektu, tika aktualizēta poļu kultūras un  vēstures nozīme Rēzeknes valstpilsētas kopienā, tika veicināta Rēzeknes, Daugavpils un Rīgas poļu skolu jauniešu sadarbība un pilsoniskā līdzdalība.  Latvijas poļu diasporas jaunieši secināja, ka poļu tradīcijas, valoda un kultūra ietekmē viņu identitāti.

You may also like...