Starptautiskā dzimtās valodas diena RVPĢ

1.februārī atzīmē Starptautisko dzimtās valodas dienu.

Latviešu valoda ir dzimtā valoda ap 1,5 mljoniem cilvēku pasaulē, no tiem Latvijā dzīvo ap 1,15 miljoni cilvēku. Latviešu valodā runā ap 350 000 latviešu ārzemēs. Kā otro valodu to pārzina un lieto ap 500 000 cilvēku.

Salīdzinājumam – pasaulē ir vien aptuveni 200 valodu, kuru runātāju skaits sasniedz 1 miljonu cilvēku. Teju pusei jeb ap 3000 pasaules valodām runātāju skaits nepārsniedz 1000 cilvēku. Lielākā daļa no šīm valodām ir uz izmiršanas robežas. Katru mēnesi pasaulē izzūd vairākas valodas, un līdz ar tām – šo valodu pārstāvētais kultūras mantojums.

UNESCO Apdraudēto valodu sarkanajā grāmatā ir ierakstīta Latvijas pirmiedzīvotāju lībiešu valoda. 2013. gadā mūžībā aizgāja pēdējā šīs valodas runātāja, kurai tā bija dzimtā valoda. Pašlaik ir grupa lībiešu pēcteču, kas no vecvecākiem vai mācību ceļā ir apguvuši lībiešu valodu un spēj tajā sazināties.

Skolēni un skolotāji tika aicināti piedalīties Dzimtās valodas dienā un pārbaudīt savas zināšanas , izpildot testu:

https://www.letonika.lv/dzimtasvalodasdiena.aspx

8.-9.kl. skolēnu komandas piedalījās viktorīnā ,,Latviešu valoda pasaules kartē – maza vai liela”   21.februārī plkst. 14.00 , ko organizēja Rēzeknes Valsts 1.ģimnāzija.

Kāda ir latviešu valoda  starp pasaules valodām (liela/maza; kurai valodai radniecīga; cik daudzveidīga u.c.); latgaliešu valoda –  1 vārda un 1  teiciena nozīmes skaidrojums – tādi  20 jautājumi,  3-4 atbilžu varianti un 20 vai 30 sek. komandai tika dotas, lai apspriestos.

Skolēni atzina, ka bija nepieciešamas gan zināšanas, gan ātrums ,iesniedzot atbildes.

Valodu jomas  vadītāja S. Volāne

You may also like...