Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas jauniešu “skolas somā” mūsdienu autoru dzeja

 Latvijā kopš 2018.gada septembra darbojas projekts „Latvijas skolas soma”, kas  ir lielākā valsts simtgades dāvana Latvijas bērniem un jauniešiem.  Izmantojot šo projektu, katram mūsu valsts skolēnam ir iespēju klātienē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norises. Rēzeknes valsts poļu ģimnazijas 10.-12.klases jaunieši  24.septembrī, Dzejas dienu mēnesī, arī izmantoja projekta “Skolas soma” piedāvātos kultūras pasākumus, apmeklējot dzejas koncertu “Raksti mani šovakar”.

Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā tika rādīts koncerts “Raksti mani šovakar”.  Pasākums paredzēts nelielam apmeklētāju lokam, līdz ar to arī  skatītājiem bija jāsēž uz skatuves. Koncertā  Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņu izpildījumā skanēja   mūsdienu latviešu autoru – Toma Treiberga, Māra Salēja, Marta Pujāta, Ilmāra Šlāpina, Semjona Haņina, Ivetas Ratinīkas, Ingas Pizānes, Kārļa Vērdiņa, Ingas Gailes, Arvja Vigula – dzeja, kuru lasīja aktieri Karina Lučiņina un Māris Skrodis.

Dzejas lasījumus papildināja arī dziesmas  un mūzikas instrumentu spēle- basģitāra- Ralfs Arbidāns, Diona Liepiņa – vokāls Arnis Stepiņš – bungas, Imants Spīčs – mandolīna, Eduards Geikins – Tolstovs elektro ģitāra,Kristians Justs – elektroģitāra.

Koncerts skolu jaunušiem ļoti patika un iedvesmoja lasīt vairāk latviešu jaunāko autoru dzeju. Īpaši saistoša šķita Kārļa Vērdiņa dzeja, jo skolā Dzejas dienās skolēni jau bija iepazinušies ar K. Vērdiņa personību, daiļrades interesantajiem faktiem un  neparasti pievilcīgo dzejoļu krājumu “Pieaugušie”. Smieklus un interesi iztraisīja  Ilmāra Šlāpina dzejoļi, kas skolēniem šķita vairāk domāti pieaugušaiem, taču tie radīja ziņkāri un atklāja dzejas valodas asumu un bagātību.  Šīs dzejas dienas jauniešiem paliks atmiņā, jo, izejot no zāles, skolēni bija patīkami pārsteigti un priecīgi, neslēpa  pacilāto noskaņojumu un radušos interesi par jaunāko dzeju. Jaunieši  teica: “Tā bija skaistākā un neparastākā dzeja. Tagad es dzeju arī sāku saprast. Šie dzejnieki tik precīzi raksta par mūsdienu dzīvi. Daži dzejoļi bija paredzēti 18+ vecumam.” Mūsdienu jaunāko dzejnieku dzejas burvību palīdzēja atklāt gan dziesmas, gan mūzika, gan noskaņa uz skatuves, gan aktieru izcilā spēle un saruna ar skatītāju. Tas bija emocionāls un jeteklisks dzejas baudījums, kas pierādīja, ka rakstniekiem dzeja top no dzīves patiesajiem mirkļiem un pārdzīvojumiem.

Tā ir vienreizēja iespēja jauniešiem izdzīvot un iepazīt kultūru, stiprināt savas garīgās vērtības, apmeklējot projekta „Skolas soma” piedāvātos pasākumus.

You may also like...