Viesošanās Čenstohovā

Vasaras brīvlaika sākumā no 3.jūnija līdz 8.jūnijam Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas delegācija, kuras sastāvā bija 28 skolēni un 4 pedagogi, devās uz Čenstohovu – Rēzeknes sadraudzības pilsētu Polijā. Aptuveni 1000 km garā brauciena mērķis bija iepazīt poļu tautas kultūru, tradīcijas, pilnveidot skolēnu poļu valodas zināšanas.
Pateicoties 2019.gada maijā parakstītajam līgumam starp RVPĢ un Polijas valsts Čenstohovas pilsētas 21.pamatskolu, Čenstohovas pilsētas Dome ielūdza RVPĢ delegāciju (vad. Anna Vovere) un poļu tautas deju kolektīvu (vad. Jolanta Roslova) uz poļu valodas praksi. Šis brauciens deva iespēju skolēniem iepazīt Čenstohovas pilsētu un tās reģionu, Krakovu un tās vēsturi, apmeklēt svētvietas un pilis, vērot un brīnīties par Polijas dabu, baudīt poļu nacionālos ēdienus, popularizēt savu skolu, Rēzekni, Latgali, Latviju.
Piecu dienu viesošanās Polijā sākās ar Čenstohovas 21.pamatskolas apmeklējumu, sadraudzības koncertu, kopā ar Polijas bērniem mācoties poļu tautas dejas. Pirmās dienas izskaņā lielu interesi izraisīja Jāņa Pāvila II vārdā nosauktais Monētu un medaļu muzejs. Starp daudziem eksponātiem rūpīgi tika meklēta un atrasta monēta no Latvijas, kurā redzama Aglonas bazilika.
Čenstohova ir galvenā katoļu svētvieta Polijā. Ekskursija uz Jasnoguras (Jasno Gora) sanktuāriju pie Čenstohovas Dievmātes, priestera atraktīvais stāstījums par sakrālām un praktiskām lietām rosināja aktīvi iesaistīties sarunā, atbildot un uzdodot jautājumus, dziedot dziesmas Dievmātes godam.
Visemocionālākā, pēc skolēnu domām, bija ceļojuma otrā diena, kad tika apmeklēta Čenstohovas 28.pamatskola. Tajā mācās bērni ar īpašām vajadzībām. Skolēni atzina, ka visvairāk atmiņā viņiem palikusi piedalīšanās pasākumā kopā ar slimajiem bērniem. Iesaistīšanās spēlēs, darbošanās kopīgās aktivitātēs, kontaktēšanās ar šiem vienaudžiem atvēra bērnu sirdis līdzjūtībai, izpalīdzībai un tolerancei.
Ceļojums deva iespēju iepazīties ar Polijas viduslaiku vēsturi un tās liecībām, vērot arhitektūru un dabas brīnumus. Ekskursija pa Krakovas un Čenstohovas reģionu, iespaidīgā Dolina Pradnika, kas iezīmējas ar tūkstošiem gadu laikā tapušiem kaļķakmens klinšu veidojumiem. Starp tiem varēja redzēt fantastiskas akmens formas un pasaku tēlus, piemēram, 30 m augsto Maczuga Herkulesa. Vairākas pilis – Olšteina, Zlaty Potok, Bobolice – liecināja par vienreizēji skaisto dabas ainavu, vēsturi un poļu tautas kultūru.
Viesošanās Čenstohovā stiprināja poļu un latviešu sadraudzību, divu tautu, divu kultūru kopību. RVPĢ delegācija 7.jūnijā Čenstohovas pilsētas Rātsnamā prezentēja latvisko un polisko Latgalē, Rēzeknē. Ar dzeju latviešu un poļu valodā, ar latgaliešu tautasdziesmu un kokles skaņām, ar latviešu tautastērpu un poļu tautas dejām pilsētas Rātslaukumā lepni tika nests Latvijas un Rēzeknes vārds pasaulē.
Ceļojums ir beidzies. Iespaidu daudz, bet sadarbība turpinās! Šī gada 5.decembrī RVPĢ gaida ciemos Čenstohovas Domes delegāciju!

RVPĢ skolotāja Anita Klovāne

You may also like...